این برج با 435 متر ارتفاع پس از برج سی ان تورنتو كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهای چین با 500 متر ارتفاع در مكان چهارم برج‌های مخابراتی جهان قرار دارد. این برج از 5 قسمت اصلی شامل: شالوده، ساختمان پای برج (لابی)،‌ بدنه اصلی برج، سازه راس و دكل تشكیل شده است. ساختمان راس آن یكی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های راس در برج‌های مخابراتی دنیاست.
از میان طرح‌های متعدد پیشنهادی برای معماری برج، سرانجام طرحی برگزیده شد كه با معماری ایرانی و اسلامی همخوانی بیشتری داشته باشد و بتواند پیروزی میان سنت‌های دیرین و فناوری نوین معماری ایجاد كرده و تمدن اصیل ایرانی - اسلامی را به جهانیان عرضه دارد.

مشخصات قسمت‌های مختلف برج:
قسمت اول، شامل پی و سازه انتقالی است كه زیر سطح زمین و از تراز 00/14_ متر تا تراز 00/0 ± برج می‌شود. پی برج یك پی گسترده دایره‌ای شكل به قطر 66 متر و ضخامت متوسط 4 متر است و در محیط آن كابل‌های پس‌كشیدگی، كار گذاشته شده است.
سازه انتقالی به ارتفاع 15 متر شكلی شبیه به هرم ناقص دارد و شامل یك هسته مركزی توپر و 8 دیوار مایل پشت بنددار است. به منظور تعیین رفتار پی و شناخت نیروها و تنش‌های موجود در آن، ابزار دقیقی مانند تنش سنج

 
 
 
و كرنش سنج در نقاط مختلف آن تعبیه شده است. حجم بتن‌ریزی پی و سازه انتقالی تقریبا 21000 مترمكعب است.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 فروردین 1385    | توسط: کوثر    | طبقه بندی: عمومی،     |
نظرات()