یک هکر به تازگی موفق به نصب سیستم‌عامل ویندوز XP شرکت مایکروسافت روی کامپیوتر های مکینتاش جدید شرکت اپل شده‌است.
این درحالی است که کامران اصفهانی برنامه ‌نویس ارشد شرکت اپل چندی پیش اعلام کرده بود کامپیوتر های جدید این شرکت که در آنها برای نخستین بار از پردازنده‌های اینتل استفاده شده، همانند کامپیوتر های قدیمی ‌تر اپل تنها با سیستم‌عامل خود این شرکت سازگاری داشته و احتمال نصب موفقیت آمیز سیستم‌عامل ویندوز روی آنها اندک خواهد بود.
شایعه امکان نصب ویندوز روی کامپیوتر های جدید اپل درست پس از ورود این کامپیوتر ها به بازار در ماه گذشته منتشر شد و چند وب سایت حتی به برگزاری مسابقه و تعیین جایزه‌های باارزش برای هکرهایی کردند که بتوانند ویندوز را روی این کامپیوتر ها نصب و راه‌اندازی کنند.
هم‌اکنون در این وب سایتها از هکری با نام اختصاری نارف یاد شده که موفق شده‌است بدون اعمال تغییرات در سخت‌افزار کامپیوتر های جدید اپل، سیستم‌عامل ویندوز را روی آنها نصب کند.
علاقه‌مندان کامپیوتر های اپل در حال حاضر می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی ‪ ، WinXpOnMac.com‬تصاویر ویدئویی ضبط شده از عملکرد ویندوز XP در کامپیوتر های مک شرکت اپل را مشاهده کرده و روش نصب ویندوز در این کامپیوتر ها را بیاموزند.
کارشناسان عقیده دارند شناسایی روشی برای نصب ویندوز در کامپیوتر های اپل، در نهایت شرکت مایکروسافت را مجبور خواهد کرد که در آینده یک نگارش از سیستم‌عامل ویندوز ویستا را ویژه نصب روی کامپیوتر های اپل به بازار بدهد.
راه‌یابی ویندوز به کامپیوتر های اپل در حقیقت به نفع شرکت اپل است زیرا بسیاری کاربران که نیازمند سیستم ‌عامل ویندوز و نرم‌افزارهای تحت این سیستم‌عامل هستند می‌توانند یک رایانه اپل خریداری کرده و این نرم‌افزارها را در رایانه اپل خود مورد استفاده قرار دهند.
این درحالی است که تا پیش از این سیستم‌عامل ویندوز به هیچ وجه در کامپیوتر های اپل قابل نصب نبوده و تنها سیستم‌عامل Mac OS X همین شرکت در کامپیوتر های اپل قابل نصب بود و به همین علت بسیاری کاربران تمایل کمتری به خریداری کامپیوتر های اپل از خود نشان می‌دادند. 

  منبع خبر: ایرنا

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 فروردین 1385    | توسط: کوثر    | طبقه بندی: اخبار ای تی،     |
نظرات()