مذاکرات در حاشیه اجلاس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره بحران هسته ای ایران ادامه دارد و همزمان، رییس جمهوری این کشور خواستار دریافت غرامت از آژانس بین المللی شده است.
در حالیکه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دومین نشست اجلاس جاری خود را در روز سه شنبه، 7 مارس، برگزار کرده، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، گفته است که آژانس مسئول پرداخت غرامت ناشی از خسارات علمی، اقتصادی و فنی است که دو سال و نیم تعلیق فعالیت های هسته ای به این کشور وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در تهران، آقای احمدی نژاد در سخنان خود اشاره نکرد که تعلیق فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی به عنوان تصمیمی داوطلبانه از سوی دولت این کشور به اجرا در آمده بود.

در عین حال، برخی از محافل و نشریات طرفدار دولت تلویحا از تصمیم های قبلی ایران در تعلیق داوطلبانه غنی سازی اورانیوم و اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرده اند در حالیکه رویکرد دولت کنونی نیز انتقاداتی را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در جلسه علنی مجلس در روز سه شنبه، 7 مارس، اکبر اعلمی، عضو فراکسیون اقلیت، ضمن ابراز نگرانی در مورد موضوع هسته ای ایران، به نا آگاه ماندن مجلس از روند مذاکرات اشاره کرد و خواستار برگزاری جلسه نمایندگان با مقامات مسئول این پرونده شد

در مقابل، مهدی کوچک زاده، نماینده دیگر مجلس، درواکنش نسبت به سخنان آقای اعلمی، با حمایت از سیاست هسته ای دولت گفت که "اگر در دولت قبلی آقایان بدون توجه به مجلس ششم و عزت ملت ایران و سر خود به تعلیق غنی سازی پرداختند و به شیوه های سازشکارانه مذاکره کردند، آقایان آن موقع باید نگران می بودند."

همچنین، روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است که علی لاریجانی، سرپرست فعلی مذاکرات هسته ای ایران به عنوان سخنران به مجلس خبرگان دعوت شده و ممکن است بین وی و حسن روحانی، سرپرست سابق این مذاکرات در مورد سیاست های هسته ای در دولت قبلی و کنونی برخورد روی دهد.موضعگیری آمریکا، روسیه و چین

قرار است شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست فصلی خود که از روز دوشنبه، 6 مارس، در وین برگزار شده موضوع فعالیت های هسته ای ایران را بررسی کند و گرچه انتظار می رود طرح جدیدی از سوی روسیه برای رفع بحران کنونی ارایه شده، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است این کشور با طرحی که شامل اجازه هر نوع فعالیت غنی سازی اورانیوم در ایران باشد مخالفت خواهد کرد.

گفته می شود در طرحی که روسیه برای حل بحران کنونی پیشنهاد کرده، ایران اجازه خواهد داشت تا به تحقیقات محدود در زمینه غنی سازی اورانیوم مبادرت ورزد.

همزمان، دولت چین از ایران خواسته است با جامعه بین المللی همکاری کند و به اقدامات بیشتری برای اعتماد سازی مبادرت ورزد.

لی ژائو زینگ، وزیر خارجه چین، در یک نشست مطبوعاتی که از تلویزیون این کشور پخش شد، به تمامی طرف ها توصیه کرد خویشتنداری به خرج دهند و از طریق مذاکره با توافق که مورد رضایت همگان باشد دست یابند.

آقای لی افزود که هنوز هم جای توافق با آژانس بین المللی باقی است.

روز دوشنبه، محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز نسبت به یافتن راه حلی برای بحران کنونی از طریق مذاکره ابراز خوشبینی کرد.

در همانحال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در واشنگتن به سر می برد و انتظار می رود مساله هسته ای ایران در مذاکرات دو طرف مطرح شود.

پیش بینی می شود مقامات ایالات متحده خواستار حمایت روسیه از موضعگیری علیه فعالیت های هسته ای ایران شوند.

دومین روز از اجلاس شورای حکام از بامداد روز سه شنبه آغاز به کار کرده و این اجلاس دست کم تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت و بررسی فعالیت های هسته ای ایران در دستور کار قرار دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، هیات اعزامی ایران به اجلاس شورای حکام به تماس های خود ادامه می دهد تا مواضع جمهوری اسلامی و آنچه را که غیرقانونی بودن دستور به تعلیق غنی سازی اورانیوم و اقدام برای ارجاع پرونده هسته ای این کشور به شورای امنیت خوانده شده برای نمایندگان تعدادی از کشورهای عضو شورای حکام تشریح کند.


نوشته شده در تاریخ شنبه 20 اسفند 1384    | توسط: کوثر    | طبقه بندی: عمومی،     |
نظرات()